Co do zasady sąd prowadzący postępowanie rozwodowe nie zajmuje się podziałem majątku wspólnego rozwodzących się małżonków. Po zakończonym postępowaniu rozwodowym, byłych już małżonków najczęściej czeka kolejne postępowanie o podział majątku. Od powyższego przepisy przewidują jednak jeden wyjątek, mianowicie sąd przed którym toczy się postępowanie rozwodowe może zająć się podziałem majątku, jeśli „nie spowoduje to nadmiernej zwłoki w postępowaniu”. W praktyce oznacza to, że jedyną sytuacją, w której sąd rozwodowy majątek podzieli, jest sytuacja, kiedy małżonkowie przedstawią zgodny plan podziału, w ramach którego cały ich wspólny majątek zostanie podzielony. W praktyce taka sytuacja zdarza się rzadko, a szkoda, ponieważ postępowania o podział majątku są długotrwałe i dość kosztowne, bowiem wiążą się przeważnie z koniecznością przeprowadzania dowodów z opinii biegłych z zakresu wyceny nieruchomości, samochodów czy też innych wartościowych ruchomości, jak np. biżuteria, sprzęt elektroniczny, maszyny budowlane.
Dokonanie zgodnego podziału majątku wspólnego w postępowaniu rozwodowym jest również ciekawą alternatywą dla umownego (zgodnego) podziału majątku u notariusza – podział majątku w postępowaniu rozwodowym jest niewątpliwie tańszy, a na pewno dużo tańszy jeśli w jego skład wchodzi kilka nieruchomości o dużej wartości, która bezpośrednio przekłada się na wysokość taksy notarialnej.
Popularne tagi:
podział majątku po rozwodzie
,podział majątku wspólnego
,rozwód a podział majątku
- Potrzebujesz szybkiej porady online? KLIKNIJ i wypełnij formularz!
W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji dotyczących tego zagadnienia, zapraszam do kontaktu z Kancelarią Adwokacką Adwokata Mikołaja Janika z siedzibą w Bełchatowie, przy ul. Mielczarskiego 11.
Tel: +48 793-170-907
Email: kancelaria@adwokat-janik.eu